• Home
  • Blog
  • Gdzie wykorzystywany jest hydrauliczny zgarniacz denny Z-2000?

Gdzie wykorzystywany jest hydrauliczny zgarniacz denny Z-2000?

Zgarniacze denne stanowią wyposażenie oczyszczalni ścieków i zakładów uzdatniania wody. Służą do zgarniania zgromadzonych w osadnikach nieczystości. Zgarniacz denny zagęszcza i usuwa osad zgromadzony w piaskowniku, osadniku wstępnym i wtórnym oraz koagulacyjnym. Urządzenie może być zastosowane w osadniku o płaskim dnie z niewielkim spadem w kierunku leja.

Zgarniacz denny Z-2000 składa się z hydrodynamicznych zgrzebeł o odpowiednio dobranej ilości, które wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Zgrzebła są ze sobą zespawane i tworzą ruchomy ruszt, który przesuwając się po dnie, przesuwa osad w kierunku leja osadowego. Dzięki cyklicznym ruchom zgarniacza na całej powierzchni dna osadnika powstaje strefa zawirowań, co skutkuje zagęszczaniem się osadu. Zgarniacze denne są szczególnie przydatne w osadnikach wstępnych i koagulacyjnych, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia lekkie, o niskiej zawartości suchej masy. Praca zgarniacza nie zakłóca sedymentacji i wpływa stabilizująco na zgromadzony osad.

Mechanizm działania zgarniacza dennego

Ruchy zgarniacza dennego są możliwe dzięki pracy polietylenowych listew ślizgowych, które redukują ścieranie się i zużywanie poszczególnych segmentów. Odcinki listew mocuje się do dna zbiornika za pomocą specjalnych kołków rozporowych.

Zgarniacz napędzany jest agregatem hydraulicznym zasilanym olejem pochodzenia roślinnego, co jest szczególnie ważne w zakładach uzdatniania wody. Dzięki zadaszeniu i grzałce agregat może pracować także w minusowych temperaturach. Co więcej, agregat pracuje dość cicho, a ciśnienie pracy jest względnie niskie. Urządzenie jest łatwe w obsłudze – pracą agregatu można sterować poprzez manometr i zawory regulacyjne. Prędkość posuwu i czas pracy zgarniacza dennego ustalane są indywidualnie.