• Home
  • Blog
  • Kryteria doboru zgarniacza do oczyszczalni

Kryteria doboru zgarniacza do oczyszczalni

Dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa na temat konieczności utylizacji produkowanych przez człowieka zanieczyszczeń powstaje coraz więcej oczyszczalni ścieków. Niezależnie czy są one komunalne, czy przemysłowe wymagają doboru odpowiednich maszyn i urządzeń odpowiadających za oddzielenie osadów, piasku, śmieci od wody i ich spalenie czy przerobienie na granulat.

Jaki powinien być zgarniacz?

Producenci urządzeń do oczyszczalni i stacji uzdatniania wody oferują szeroki wybór różnych modeli i typów zgarniaczy. Ich głównym zadaniem jest zebranie zanieczyszczeń i przepompowanie ich do innego zbiornika, co przyspiesza oczyszczenie ścieków i eliminuje konieczność wykorzystania do tego dużej liczby pracowników. Automatyzacja tego procesu sprawiła, że dostępne są różne rodzaje tego typu urządzeń.

Przede wszystkim powinny być one wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, biologiczne i chemiczne materiałów. Dlatego wytwarza się je ze stali kwasoodpornej czy nierdzewnej, co zapewnia długie i bezawaryjne użytkowanie. Ważne jest również, aby zgarniacz był energooszczędny, co umożliwia choćby zróżnicowanie napędów. Osoby odpowiedzialne za ich obsługę z pewnością stwierdzą, że powinny być one również łatwe w montażu, obsłudze, miały mało części ruchomych i nie wymagały częstego serwisu, ale szczególnie ta ostatnia cecha zależy też od poprawności ich użytkowania.

Rodzaje zgarniaczy

Typ zgarniacza zależy od miejsca, gdzie chcemy go używać i sposobu zbierania przez niego zanieczyszczeń. W osadnikach radialnych potrzebny jest zgarniacz radialny, który zbiera osad z powierzchni i dna zbiornika. Zgarniacz denny wykorzystuje zespawane ze sobą zgrzebła do przesuwania osadów z dna. Montuje się go w osadnikach z prostokątnym dnem, spadkiem lub w niestandardowych wielopoziomowych modelach.

Zgarniacz powierzchowny zbiera kożuch z powierzchni osadnika, spychając go do rynny. Sprawdzi się tam, gdzie potrzebne jest zbierania osadu jedynie z części zbiornika. Jego zaletą jest z też możliwość dostosowania go różnych osadników.