• Home
  • Blog
  • Zasady stosowania zgarniaczy do osadu

Zasady stosowania zgarniaczy do osadu

Zgarniacze do osadu to znakomite urządzenia przeznaczone do zagęszczania oraz usuwania osadów. Stanowią ekologiczne rozwiązanie stosowane w oczyszczalniach ścieków komunalnych, przemysłowych oraz stacjach uzdatniania wody. Firma Zickert ma w swojej ofercie zgarniacze osadów, które łączy efektywne usuwanie osadnika z powierzchni oraz dna zbiorników, za pomocą zgarniaczy radialnych, zgrzebłowych czy prostokątnych.

Jak działają zgarniacze osadu?


Główną zasadą zastosowania zgarniaczy osadów jest ich nadrzędna funkcja polegająca na zgarnianiu osadów z osadnika do centralnego leja, ponownego ich przepompowania i zebrania w celu poddania dalszym procesom technologicznym, wysuszenia i spalenia lub przerobienia na granulat. Istnieje kilka rodzajów zgarniaczy osadów, zgarniacze denne, powierzchniowe i radialne. Każdy znajduje zastosowanie do usuwania innego rodzaju osadnika ze ścieków.

Do czego służy zgarniacz denny?


Zgarniacz denny stosuje się do usuwania osadników znajdujących się na dnie zbiornika. Jego praca polega na sukcesywnym przesuwania osadu z dna zbiornika ku lejowi osadowemu za pomocą zgrzebła zgarniającego, który tworzy ruszt. Na ruszcie osadzają się zanieczyszczenia. 
Jest to prosty mechanizm, mający na celu tworzenie strefy zawirowań, powodujących zagęszczenie osadów. Napędzany jest hydraulicznie, dzięki czemu mechanizm jest praktycznie bezawaryjny i nadaje się do każdego rodzaju osadów. Stosowany najczęściej w oczyszczalniach ścieków komunalnych, przemysłowych i stacjach uzdatniania wody. Wykorzystywany jest do zabudowy w prostokątnych osadnikach wstępnych, pokoagulacyjnych, a także w piaskowniach.

Do czego służy zgarniacz powierzchniowy?
Zgarniacz powierzchniowy Z3900 stosuje się do zgarniania osadów tworzących kożuchy na zwierciadle zbiornika. Zgarniacze prostokątne są kompatybilne z rynną uchylną Z-6300, dzięki czemu jeszcze produktywniej służą zbieraniu osadu z całej powierzchni lub z wybranej przez nas części osadnika. Z powodzeniem są stosowane w oczyszczalniach komunalnych i przemysłowych, w piaskownikach, osadnikach wstępnych oraz wtórnych i flotacji.