• Home
  • Blog
  • Zgarniacz osadu do oczyszczalni - charakterystyka

Zgarniacz osadu do oczyszczalni - charakterystyka

Wszelkiego rodzaju ścieki (takie jak np.: woda ze zlewu, spłuczki klozetowej, roztopiony śnieg, woda z pralki czy naszej kąpieli) płyną przez podziemną sieć kanałów do oczyszczalni ścieków. Jej zadaniem jest usunięcie z nich większości zanieczyszczeń, a oczyszczoną wodę wypuszcza do najbliższego jeziora lub rzeki. Przez sieć kanałów ścieki trafiają najpierw do lokalnego kolektora. Potem spływają do ogromnych zbiorników, z których są przepompowywane do kanałów, które prowadzą już do oczyszczalni.

Tam w pierwszej kolejności przepływają przez sita, które wyłapują grubsze nieczystości (np. kamienie, papier czy plastik). Pozbawione śmieci ścieki płyną do piaskowników, czyli zbiorników, w których zatrzymywany jest piasek i inne zanieczyszczenia stałe, następnie trafiają do osadników oczyszczalni. Po drodze dodawany jest do nich specjalny polimer, który sprawia, że niebezpieczny dla przyrody fosfor zbryla się w swoiste kłaczki, które są cięższe od wody i dlatego osiadają na dnie. To między innymi one tworzą warstwę osadu na dnach osadników, z którym muszą się rozprawić urządzenia nazywane zgarniaczami osadu.

Co robią zgarniacze osadu?

Układ zgarniaczy i pomp zbiera osad, który jest dalej transportowany do budynku zagęszczarni, gdzie poddawany jest dalszym procesom technologicznym. Większość wysuszonego osadu trafia do spalarni, a część zostanie przerobiona na granulat.

Głównym zadaniem różnego rodzaju zgarniaczy jest zgarnianie osadu z osadników do centralnego leja, skąd trafiają do przepompowni osadu wtórnego. Części, które pływają po powierzchni zwierciadła ścieków w osadnikach są także zgarniane przez zgarniacze i trafiają do leja zrzutowego, skąd są również transportowane do przepompowni osadu wtórnego.

Wśród zgarniaczy osadu wyróżniamy: zgarniacze denne, powierzchniowe oraz radialne. Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju osadnika i różni się sposobem wykonywania swojej pracy.
Dzięki tym urządzeniom oczyszczalnie ścieków mogą spełniać swoje zadanie i skutecznie usuwać zanieczyszczenia z trafiających do niej ścieków.