• Home
  • Blog
  • Zgarniacz i jego rola w pracy oczyszczalni

Zgarniacz i jego rola w pracy oczyszczalni

Działalność oczyszczalni ścieków ma kluczowe znaczenie dla ochrony zasobów środowiska. To tam trafiają różnego rodzaju ścieki generowane przez ludzi, które są następnie oczyszczane, by mogły w bezpiecznej formie powrócić do natury. Oczyszczalnie te są zbudowane z wielu różnych podzespołów, przy czym jednymi z kluczowych są tzw. zgarniacze osadu. Do czego one służą?

Za co odpowiadają zgarniacze osadu?

Urządzenia te, zgodnie ze swoją nazwą, odpowiadają za zgarnianie osadów znajdujących się w zbiorniku i kierowanie ich do komory osadowej, a także przechwytywanie pływających części i doprowadzenie ich do koryta odpływowego. Mogą to czynić z osadami zarówno lekkimi, jak i ciężkimi, w zależności od typu zastosowanego urządzenia.

Rodzaje zgarniaczy osadu

Na rynku dostępnych jest kilka typów zgarniaczy, które różnią się budową i sposobem działania. Są to m.in.:

  • zgarniacze radialne – stosowane w zbiornikach o okrągłym kształcie. Sprawdzają się przy zgarnianiu powierzchniowego i dennego osadu, niezależnie od jego typu. Produkowane przez nas modele mogą być wykonane albo ze stali nierdzewnej, albo kwasoodpornej, a ich główną zaletą jest ograniczenie do minimum części ruchowych, dzięki czemu są praktycznie niezawodne,
  • zgarniacze denne – w osadnikach prostokątnych sprawdzają się tzw. zgarniacze denne, tworzące strukturę poruszającą się ruchami posuwisto-zwrotnymi, pomagającą w efektywnym przesuwaniu osadów. Mogą pracować zarówno hydraulicznie, jak i za pomocą silnika elektrycznego, jeśli są zamontowane na osadnikach mających powierzchnię do 100 m2,
  • zgarniacze powierzchniowe – służą do usuwania kożucha osadowego z całej powierzchni osadnika lub tylko z jego części. Ze względu na prostą i niezawodną konstrukcję oraz energooszczędny napęd, są gwarantem bezawaryjnej pracy.

Mechanizmy wchodzące w skład oczyszczalni ścieków pracują nieustannie i bardzo intensywnie, dlatego też muszą być niezawodne oraz energooszczędne. Właśnie do tych aspektów przywiązujemy ogromną wagę w naszej firmie i możemy zagwarantować to dzięki ponad 45-letniemu doświadczeniu w dostarczaniu rozwiązań dla oczyszczalni ścieków. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.